خرید سنگ لایمستون ( لایم استون)

سنگ لایمستون
1400-02-29
تفاوت سنگ مرمریت و لایمستون
1400-03-12
لایمستون

لایمستون

سنگ لایمستون چیست؟ ویژگی و کاربرد های آن کدام است؟

از نخستین سنگ های ساختمانی که انسان از آن استفاده کرد، سنگ های قلوه قلوه ای کف رودخانه ها بود! کم کم با بیشتر شدن دانش و مهارت بشری، انسان ها دریافتند که  سنگ های دیگری را میتوان یافت که در طبیعت باشد. سنگ، یک ماده ی طبیعی است که طی زمان، انواع گوناگون این سنگ ها، در طبیعت، بوجود آمده اند. سنگ لایمستون، از اولین سنگ های مورد استفاده بشر بود.

از بارزترین  دسته بندی سنگ های طبیعی در بر گیرنده سنگ های آذرین، سنگهای رسوبی، سنگهای آهکی و سنگ های دگرگون است. سنگ لایمستون از دسته سنگ های طبیعی آهکی و رسوبی می باشد. از رسوبات مواد معدنی بانام کلسیت درست می شود. کلسیت نیز ماده معدنی ای هست که از جنس آهک می باشد.به این معنا که در کنار سنگهای مرمر و مرمریت دسته بندی می شود.  ولی چرا مثل سنگهای مرمریت و مرمر پر کاربرد نیست؟

چرا لقب  جوانترین سنگ رسوبی را به لایمستون می دهند؟

به این خاطر که مدت زمان تشکیل شدن سنگ در مقایسه با بقیه سنگهای رسوبی کمتر می باشد.

سنگ لایمستون موجود در مهراد استون

ویژگی های سنگ لایم استون

قبل تر بیان کردیم که سنگ لایم استون عمر کوتاه تری را در زمین دارند. استخراج سریعتر این سنگ علتی می شود که این سنگ از مقاومت فرسایشی پایین تری باشد. یعنی در برابر ضربه، سایش، اصابت با لوازم تیز، … به آسانی تکه تکه میشود.

همچنین، چون درصد بیشتری از ساختار سنگ لایم استون از مواد آهکی است، جذب آب خیلی زیادی دارد. ولی رنگ زمینه یکدست، روشن و بسیار چشم نوازی را داراست.

از دیگر ویژگی های خوب دیگر این سنگ باید به قیمت کمتر آن در مقایسه با بقیه سنگهای ساختمانی اشاره نمود.

کاربرد سنگ لایم استون

سنگ لایمستون مشکلی که دارد آنست که به خاطر جذب آب بالا و مقاومت فرسایشی کم، نمیشود در هر مکان و جغرافیایی از آن استفاده کرد. این سنگ را میبایست در محل هایی از ساختمان استفاده نمود که آبریزی کمتری دارد، تردد کمتری صورت میگیرد و در مقابل ضربه هم قرار نخواهد گرفت.

مثل بهره گیری در دیوار های داخلی سازه و یا دیواره های راه پله. لازم به ذکر ات که با پیشرفت تکنولوژی، سنگ لایم استون در پروسه فرآوری آن درکارخانه، آنرا با ماده ای پوشش می دهند که به سبب آن، این ماده مقاومت سنگ را تا حد افزایش خواهد داد. به مقداری که میشود این سنگ را در نمای خارجی استفاده نمود.

پراهمیت ترین معادن سنگ لایم استون در شهراسلام آباد، شهر کرمانشاه،  و شهر سمیرم واقع در اصفهان قرار دارند.

خرید سنگ لایمستون با بهترین قیمت

مهراد سنگ، واقع در محمودآباد اصفهان، یکی از بزرگترین صادر کنندگان و فروشندگان سنگ در اصفهان است. سنگ لایمستون ( لایم استون) موجود در مهراد استون، کیفیت بالایی داشته و برای مصارف بهینه، بسیار توصیه می شود. قیمت این سنگ، کاملاً متناسب با سنگ بوده و نمونه سنگ های موجود، در ادامه‌ی این مطلب ضمیمه شده است.

به شما پیشنهاد میکنیم برای دریافت روزانه قیمت انواع سنگ های ساختمانی، پیج اینستاگرام مارا فالو کنید

آشنایی با لایم استون

سالهاست که انسان‌ها از سنگ‌ها جهت ساخت خانه‌های خود استفاده می‌کنند. در ابتدا قلوه سنگ‌های نزدیک رودخانه‌ها مورد استفاده می‌گرفت، و با گذشت زمان سنگ‌های طبیعی و جذاب دیگر جای این قلوه‌سنگ‌ها را گرفتند. سنگ لایم استون نیز یکی از سنگ‌های طبیعی محبوب و شناخته شده در زمینه ی سنگ های ساختمانی است.

لایم استون جای خود را در میان ساختمان‌سازان و معماران به خوبی باز کرده است. اما این سنگ طبیعی دارای چه ویژگی‌هایی است؟ موارد استفاده از آن چیست؟

با مطالعه ی این مطلب پاسخ همه ی سوالات خود در رابطه با سنگ لایم استون را خواهید یافت.

مواد تشکیل دهنده

اولین قدم برای شناخت سنگ‌های لایم استون آگاهی از نحوه تشکیل این سنگ می باشد. می توانیم با پاسخ به سوال” سنگ لایم استون از چه تشکیل شده است ؟ ” شروع کنیم :

سنگ‌های لایم استون را گونه‌ای از سنگ‌های کربناته، کانی‌های کربناته و ماتریکس‌ها تشکیل می‌دهند. کانی عمده در لایم استون کلسیت است، اما کانی‌های دیگری نیز در تشکیل این سنگ دخالت دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • آرگونیت
 • دولومیت؛
 • کوارتز؛
 • فلدسپار؛
 • هماتیت؛
 • لیمونیت.

اما نکته قابل توجه در مورد این سنگ وجود قطعاتی از اسکلت در برخی از آن‌ها می باشد؛ در حقیقت می توان گفت همان اسکلت‌های فسیل شده هستند که سنگ شما را خاص کرده‌اند.

سنگ‌های لایم استون در طول فرآیندی بیولوژیکی یا بیوشیمیایی تولید گردیده‌اند. بیش از 90 درصد از لایم استون‌های جوانی که در سطح پوسته زمین مشاهده می‌کنید، در محیط‌های دریایی و به خصوص دریاهای کم عمق تشکیل شده اند.

البته باید حضور موجودات زنده در فرآیند تشکیل این سنگ‌ها را نیز در نظر گرفت؛ چراکه تمامی این فرآیندها به حضور این موجودات وابسته است. بنابراین می‌توان گفت که دما، اقلیم، غلظت و شوری آب دریا نیز در تشکیل این سنگ تاثیرگذار است.

دسته‌بندی لایم استون

سنگ‌های شکل گرفته در طبیعت در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. مهمترین دسته‌بندی سنگ‌های طبیعی را سنگ‌های آذرین، رسوبی، آهکی و دگرگون تشکیل می‌دهند. سوالی که پیش می‌آید این است که ” لایم استون در کدام یک از این دسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرد؟ ”

لایم استون در خانواده سنگ‌های رسوبی و آهکی دسته‌بندی می‌شود. دلیل قرار گرفتن این سنگ در این دسته بندی ، وجود رسوبات مواد معدنی به نام کلسیت در موارد تشکیل دهنده ی آن می باشد. لایم استون نه تنها نوعی سنگ رسوبی، بلکه آهکی نیز به شمار می‌آید.

اما کلسیت چیست؟ کلسیت ماده‌ای معدنی از جنس آهک است.

جالب است بدانید که این سنگ را جوان‌ترین سنگ رسوبی در طبیعت می‌دانند. دلیل این امر نیز مدت زمان کوتاه تشکیل لایم استون است. تشکیل این سنگ در مقایسه با سایر سنگ‌های رسوبی زمان کمتری طول می‌کشد.

ظاهر سنگ لایم استون

با مشاهده ی لایم استون‌ها از نزدیک می بینید که این سنگ‌ها ظاهری یکنواخت در کنار رنگ‌های روشن و متمایل به سفید دارند. یکی از برترین ویژگی‌های ظاهری این سنگ‌ها که توجه بسیاری از معماران و ساختمان سازان را نیز به خود جلب می‌کند، ظاهر لایم استون است. این سنگ قابلیت استفاده در بسیاری از مکان‌ها را دارد.

انواع لایم استون‌های موجود در بازار ایران

این سنگ در انواع مختلفی تولید و فرآوری می‌شود. از جمله لایم استون‌هایی که در بازار ایران نیز به فروش می‌رسد، به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 1. لایم استون مرودشت
 2. لایم استون کرمانشاه
 3. لایم استون مهاباد
 4. لایم استون بوژان
 5. لایم استون گوهره
 6. لایم استون بوکان

نگاهی به ویژگی‌های لایم استون

هر سنگی با توجه به فرآیند تولید و ساختار آن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می باشد. لایم استون نیز ویژگی‌های خاصی دارد که تعیین می‌کند این سنگ مناسب استفاده در چه مکان‌هایی می باشد و همچنین بهتر است در چه مکان هایی استفاده نشود. در این قسمت ویژگی‌های این سنگ ساختمانی زیبا را با یکدیگر بررسی می کنیم.

 • جذب آب بالا

درصد زیادی از ساختار سنگ لایم استون را مواد آهکی تشکیل داده است. همین امر سبب شده است که این سنگ جذب آب بالایی داشته باشد. شاید این ویژگی کاربردهای لایم استون را محدود کند، اما جذابیت ظاهری لایم استون این محدودیت‌ها را پوشش می دهد. بر همین اساس می‌توان گفت که جنبه ی زیبایی ظاهری لایم استون کاربردهای بسیاری برای این سنگ ایجاد می کند.

 • مقاومت لایم استون

از مهمترین ویژگی های هر سنگ می توان به میزان مقاومت آن اشاره نمود. لایم استون از آن دسته سنگ‌هایی است که در برابر فرسایش از مقاومت کمی برخوردار است. همین موضوع سبب می‌شود که این سنگ تنها برای مکان‌هایی به دور از رطوبت و فرسایش کاربرد داشته باشد.

اما علت مقاومت کم این سنگ زیبا چیست؟ پاسخ این سوال به نحوه تشکیل این سنگ برمی گردد؛ همانطور که گفتیم لایم استون‌ها عمر کوتاهی را در زمین می‌گذرانند. همین امر باعث کاهش مقاومت فرسایشی این سنگ در مقایسه با سایر سنگ‌ها می گردد.

از این رو لایم استون در برابر ضربه، سایش و حتی برخورد با لوازم تیز نیز به راحتی آسیب می‌بیند.

 • رنگ روشن

سنگ‌های طبیعی در رنگ‌های روشن و تیره در بازار موجود هستند. اما معمولاً این سنگ‌های روشن هستند که در بازار رقابتی سهم بیشتری از نگاه خریداران را به خود جذب می‌کنند. رنگ روشن سنگ لایم استون نیز جذابیت آن را دوچندان کرده است.

رنگ روشن و سطح یکدست این سنگ‌ها در بسیاری از پروژه‌های ساختمان‌سازی و معماری مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرد. البته لایم استون به رنگ تیره نیز در بازار وجود دارد که به نام لایم استون سیلور بوژان به فروش می‌رسد، اما رنگ‌های روشن این سنگ دارای محبوبیت بیشتری هستند.

 • قیمت مناسب

قیمت سنگ یکی از مهمترین نکات حائز اهمیت در نظر ساختمان سازان می باشد. لایم استون در مقایسه با سایر سنگ‌ها با قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رسد. این یکی از مهمترین ویژگی‌های لایم استون است که این سنگ را به یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای ساختمان‌سازی تبدیل کرده است.

 • لک‌پذیری بالا

ممکن است در ابتدا به جهت زیبایی ظاهری لایم استون این ویژگی برای شما اهمیت چندانی نداشته باشد، اما باید توجه داشته باشید که همین لک پذیری بالا کاربردهای این سنگ را محدود کرده است. قطعاً استفاده از این سنگ در مکان‌های پر رفت و آمد انتخاب مناسبی نیست؛ زیرا لک پذیری بالا از جذابیت ظاهری این سنگ می‌کاهد.

کاربردهای لایم استون

پس از آشنایی با ویژگی های لایم استون نکته ی قابل توجه این است که از این سنگ ساختمانی و جذاب در چه مواردی استفاده می‌شود؟

در حقیقت کسب آگاهی در مورد کاربردهای این سنگ به شما در استفاده درست از لایم استون کمک می‌کند. توجه نکردن به کاربردهای درست لایم استون و استفاده از این سنگ در مکانی اشتباه ممکن است سبب مشکلاتی مانند خرابی در ساختمان گردد. در این صورت خود را در چالش بزرگی انداخته‌اید؛ زیرا به مرور زمان باید برای درست کردن خرابی‌های ساختمان اقدام نمایید.

توجه به ویژگی های منحصر به فرد هر سنگ در استفاده از آنها بسیار مهم است. ویژگی‌های منحصر به فرد لایم استون این سنگ را به بهترین انتخاب برای مناطق خشک بدل کرده است. همچنین این سنگ گزینه ایده‌آلی برای استفاده در فضای داخلی خانه‌ها به شمار آید. یعنی مکانی به دور از باران و فرسایش.

این سنگ را به جهت ظاهر زیبا و جذاب آن در دیوارهای داخلی خانه‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، دیوارهای راه پله‌ها معمولاً با این سنگ‌ها بسیار زیبا خواهد شد. همچنین استفاده از لایم استون در نمای داخلی ساختمان‌ها نیز بسیار جذاب خواهد بود.

از کاربردهای دیگر این سنگ به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 • کف سازی
 • جداره‌های راه پله‌ها
 • دیوارهای پارکینگ

ممنوعیت‌های استفاده از سنگ لایم استون

همانطور که گفته شد این سنگ به علت جذب آب بالا و مقاومت فرسایشی کم در هر مکانی کاربرد ندارد. حالا که از ویژگی‌های لایم استون آگاه هستید، احتمالاً تا حدودی می‌دانید که استفاده از این سنگ در چه مکان‌هایی درست یا غلط است.

باید این نکته را در نظر بگیرید که لایم استون را با توجه به خصوصیات آن باید در نقاطی از ساختمان به کار برد که آبریز کمی دارد و تردد کمتری نیز در آن نقاط انجام می‌شود. همچنین باید مطمئن شوید که این سنگ در برابر ضربه نیز قرار نمی‌گیرد.

با توجه به این موضوع از لایم استون در مناطق مرطوب مانند شمال کشورمان نباید استفاده کرد. البته این روزها با پیشرفت علم نانوتکنولوژی به فکر راهی برای استفاده از زیبایی‌ها و جذابیت لایم استون در ظاهر ساختمان نیز افتاده‌اند.

امروزه برای افزایش مقاومت لایم استون سطح آن را با نانو پوشش می‌دهند. با این کار دیگر هیچ مانعی جهت استفاده از این سنگ در نمای خارجی وجود ندارد.

تفاوت لایم استون و مرمریت

لایم استون و مرمریت را معمولاً با یکدیگر مقایسه می‌ کنند. برای آگاهی از تفاوت میان این دو سنگ بهتر است که ابتدا با نحوه تشکیل آن آشنا شوید.

سنگ‌های مرمریت از رسوب‌گذاری مواد معدنی آهکی ایجاد می گردند. در واقع این سنگ‌ها همان لایه‌های رسوبی هستند که پس از گذشت زمان با ضخامت معینی تولید می‌شوند. سنگ‌های مرمریت در دسته سنگ‌های آهکی و دگرگونی قرار می‌گیرند. این سنگ‌ها از بلور کلسیت، دولومیت یا هر دوی آن‌ها تشکیل می‌شوند. از این رو سنگ‌های مرمریت دارای بافت دانه شکری یکپارچه یا موزائیکی ریزدانه هستند.

مرمریت‌ها سنگ‌هایی هستند که به راحتی صیقل داده می‌شوند و با جلای مناسب زیبایی خود را بیش از پیش به نمایش می‌گذارند. این سنگ‌ها در رنگ‌های متنوعی فرآوری و تولید می‌شوند.

با توجه به ویژگی های ذکر شده ی سنگ مرمریت، تفاوت‌های این سنگ با لایم استون برای شما آشکار خواهد بود.

مرمریت‌ها از مقاومت فشاری بالایی در مقایسه با لایم استون برخوردارند. با توجه به مقاومت پایین و جذب آب بالای لایم استون ها در بسیاری از مکان‌ها کاربرد ندارد. اما ویژگی مثبت لایم استون‌ها در مقابل مرمریت‌ها وزن آن‌ها است. سنگ لایم استون وزن کمتری در مقایسه با مرمریت و مرمر دارد.

آیا سنگ لایم استون و مرمریت را می‌توان در یک ساختمان با هم استفاده کرد؟

به صورت همزمان در یک قسمت از ساختمان نمی‌توان از این دو سنگ استفاده کرد. اما این بدان معنا نیست که در کل ساختمان نمی‌توانید از زیبایی‌های هر دو این سنگ‌ها بهره ببرید. شما لایم استون را برای پوشش دیوار در یکی از قسمت‌های ساختمان استفاده کنید و مرمریت را در قسمت‌های دیگر به کار ببرید.

آشنایی با مزایا و معایب لایم استون‌ها

بدون شک آگاهی از معایب و مزایای سنگ‌ها هستند که شما را در قطعی کردن انتخابتان راهنمایی می‌کنند. در ادامه قصد داریم با یکدیگر مزایا و معایب این سنگ را بررسی کنیم.

مزایای لایم استون

پیش از این به مزایای لایم استون اشاره کردیم. استفاده از این سنگ به جهت قیمت مناسب آن در ساختمان‌سازی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. نکته قابل توجه در مورد لایم استون این است که این سنگ حتی با پوشش نانو در کارخانه نیز مقرون به صرفه خواهد بود. از دیگر مزایای این سنگ رنگ روشن و یکدست آن می باشد.

معایب سنگ لایم استون

همانطور که می دانید این سنگ در کنار زیبایی ظاهری دارای ویژگی‌های منفی نیز می باشد که کاربردهای آن را محدود کرده است. جذب رطوبت بالا و مقاومت پایین از جمله معایب آن است. اما این تنها عیب این سنگ نیست؛ لایم استون‌ها رنگ‌های محدودی دارند. اگرچه این سنگ‌ها به واسطه رنگ‌های روشن آن‌ها مورد توجه بسیاری از خریداران قرار گرفته است، اما از طرفی دیگر وجود طیف رنگی محدود در لایم استون از معایب این سنگ به شمار می‌آید.

معادن سنگ لایم استون

برای استخراج این سنگ معادن مختلفی در سطح کشور وجود دارد. اما مهمترین معادن این سنگ شامل موارد زیر می‌شود:

 1. اسلام آباد کرمانشاه
 2. سمیرم اصفهان
 3. محمود آباد اصفهان

اگر شما هم از علاقه مندان این نوع سنگ هستید، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش با کارشناسان ما در مجموعه ی مهراد استون تماس حاصل فرمایید.