سنگ اسلب

سنگ تراورتن
1399-06-15
سنگ ساختمانی
1399-06-15
اسلب

سنگ اسلب (slab)یا همان سنگ ورقه یا برگه نام دارد که در سال های اخیر، بسیار مورد توجه مشتریان و تولید کنندگان قرار گرفته است.
روش تولید این سنگ با دستگاهی به نام اره تولید می شود که به صورت رفت و برگشتی روی کوپ سنگ بریده می شود. بر خلاف دستگاه قله بر که در قدیم به صورت دیسک و دایره ای سنگ را برش می داد.

 اندازه این سنگ به کوپ خام معدن بستگی دارد،چون به صورت ورقه ای بریده می شود در ابعاد بزرگ و سایزهای مختلف تولید می شود معمولا از عرض 80 سانتی متر به بالا را اسلب می نامند.
ضخامت سنگ اسلب معمولا 2 سانتی متر و در بعضی مواقع 3 سانتی متر برش داده می شود.اسلب را در فضاهای داخلی در کف و دیواره به صورت بوک مچ و فور مچ استفاده می شود که در این حالت طرحهای زیبایی به نمایش در می آید.
فرآوری سنگ اسلب در تمام سنگ ها قابل اجرا می باشد و پرت سنگ بسیار کم و به استحکام سنگ با روش رزین اپوکسی افزایس می یابد.نصب توری به پشت سنگ اسلب مانع از شکستن سنگ می شود.
مزایای برش سنگ به صورت اسلب این است که انتخاب نوع سنگ برای مشتری راحت تر بوده زیرا اندازه سنگ بزرگ می باشد و تمام نمای سنگ به راحتی قابل مشاهده می باشد.
مزایای سنگ اسلب بسیار زیاد است مثلا در کف ساختمان وقتی از سایز بزرگ استفاده می شود، بندهای سنگ کمتر مشاده شده و زیبایی خیره کننده ای به کف سالن شما می دهد.


سنگ اسلب در دکوراسیون داخلی بسیار محبوب بوده و این سنگ را می توان در کانتر آشپزخانه، جزیره، حمام و … استفاده کرد.
بعضی از اسلب ها قابلیت نورپردازی دارند مثل سنگ مرمر یا اونیکس که نور را از خود عبور می دهند، که باعث زیبایی خیره کننده ای از سنگ اسلب می شود.
در حمل و نقل این سنگ باید بسیار دقت داشت، چون به علت بزرگ بودن سنگ امکان شکستن سنگ هنگام جابجایی وجود دارد.
بهتر است این کار را به یک تیم تخصصی بسپارید که موجب زیان و ضرر نشوید چون هر برگ این سنگ تقریبا 5 متر مربع می باشد که شکستن یک برگ از آن به علت قیمت بالای سنگ موجب زیان دهی به شما مشتری عزیز می شود.
هنگام خرید این سنگ اسلب باید دقت داشته باشید که از یک کوپ یا چند کوپ شبیه هم بریده شده باشد که در زمان نصب در کف، دیوار و یا ساختمان خط ها و رگه های سنگ به وصورت عمودی و افقی در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا نمای سنگ شما به صورت چشم گیری زیبا به نظر برسد.
اسلب چون ابعاد بزرگی دارد شما می توانید هر اندازه ای که می خواهید از سنگ را برش دهید و  سایزهای مختلف این سنگ را در مکان های مورد نظر استفاده کنید که دست شما در این زمینه بسیار باز می باشد.
یکی دیگر از دلایل استفاده از سنگ اسلب این است که وزن بالای این سنگ باعث می شود چسبندگی بالایی در کف ساختمان داشته باشد و دوغاب و سیمان از پشت سنگ جدا نشود.
یکی دیگر از کاربردهای سنگ اسلب صادراتی بودن این سنگ است که تولید و فراوری این سنگ را حائز اهمیت می کند. در اسلب صادراتی ضخامت و اندازه و شفافیت سنگ بسیار مهم است.

در کل اسلب نوعی از برش سنگ است که تمام سنگ ها را می توان به این روش برید.مرمریت، تراورتن ، گرانیت، چینی ، مرمر و … همه این سنگ ها را می توان به روش اسلب برش داد که هم در زمان برش و هزینه تمام شده سنگ و نصب راحت ، به تولید کننده این اجازه و اشتیاق را می دهد که سنگ را به صورت اسلب برش دهد.
البته فراموش نشود که دستگاه های برش و فرآوری این سنگ بسیار گران می باشد و هرکسی توانایی تولید این سنگ را ندارد.
در گذشته تمام دستگاه های برش سنگ اسلب از ایتالیا کشور مهد سنگ در دنیا وارد می شد که خوشبختانه در سالهای اخیر تولید این دستگاه ها در ایران به دست متخصصان ایرانی شبیه سازی شده که کامل مشابه دستگاههای وارداتی و اصلی می باشدو هزینه آن بسیار کمتر می باشد.
این امر باعث شده که تعداد تولید کننده های سبنگ اسلب در کشور بیشتر شود.

 

 

شروع گفتگو
سوالی دارید؟ اینجا بپرسید