سنگ ساختمانی

سنگ تراورتن
سنگ تراورتن
1399-06-15
سنگ نما
1399-06-15

از گذشته تا به امروز سنگ ساختمانی پرکاربردترین و رایج ترین مصالح ساختمانی است.
مردم در گذشته از سنگ برای احداث خانه استفاده می کردند و سنگ اهمیت ویژه ای نسبت به فلز داشت.اکنون با پیشرفت علم و تکنولوژی استخراج سنگ اسان تر شده و در صنعت ساختمان سازی کاربرد چشم گیری پیدا کرده است.

سنگ های ساختمانی

ویژگی هایی چون جلاپذیری بالا،دوام،مقاومت بسیار زیاد،مقاومت سایشی و ضربه ای بالا،قابلیت شستشو،قابلیت برش و صیقل خوردن،ثبات رنگ،مقاومت در برابر حرارت و رطوبت،مقاومت کششی و خمشی مناسب،مقاومت در برابر تغییرات اب و هوا،پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی،غیر قابل نفوذ بودن،سختی و مقاومت فشاری بالا و … این سنگ ها را دارای قابلیتهای منحصر به فردی کرده است که قابل مقایسه با سایر مصالح ساختمانی نمی باشند.

کابردهای سنگ ساختمانی

از سنگ ساختمانی برای پوشش دیوار داخلی ساختمان، نماکاری، زیرسازی جاده ها، دیوار و شالوده، کف خیابان و پیاده رو و تزئینات مختلف استفاده می شود. موادی که از سنگها تهیه می شود و کاربرد آن ها متفاوت می باشد که هر کدام با توجه به خصوصیات سنگ ویژگی های خاص خود را دارند.

سنگ ساختمانی به دلیل مقاومت و پایداری در برابر عوامل مختلف در ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ های تراورتن و گرانیت به علت مقاومت و پایداری بالا در مقابل سرما و گرما و بارندگی در نماهای خارجی ساختمانی بیشتر استفاده می شوند. از جمله موارد کاربرد سنگ ها در صنعت ساختمان سازی می توان به موارد زیر اشاره نمود .

کاربرد های سنگ در صنعت ساختمان

کف ساختمان و پلکان، پوشش دیوارهای داخل ساختمان، نماکاری ساختمان، دیوار و شالوده، پوشش پشت بام، دکوراتیو نمودن ساختمان.

سنگ ساختمانی گرانیت

از این سنگ ساختمانی می توان به عنوان یکی از بهترین پوشش های کف ( سنگ کف ) استفاده نمود همچنین از این سنگ ساختمانی می توانیم به عنوان نمای بیرونی ساختمان ها ( سنگ نمای ساختمان )بخصوص در مناطق بسیار سرد به عنوان یک سنگ با دوام و درصد نفوذ کم آب و میزان انبساط و انقباض کم استفاده نمود با توجه به قیمت بسیار مناسب این سنگ و دوام آن و ثباتی که در رنگ خود دارد می توان آن را به عنوان یک سنگ نمای بسیار ایده آل در نظر گرفت که آن را از هر نظر تبدیل به یک سرمایه گذاری مقرون به صرفه در مارکت ساختمان می نماید .
سنگ ساختمانی تراورتن

سنگ تراورتن به عنوان یکی از بهترین سنگ های مورد استفاده در ساختمان در نقاط مختلف ساختمان چه در نمای بیرونی ساختمان و چه در دکوراسیون داخلی ساختمان کاربرد های فراوانی دارد . از این سنگ بنا به موقعیت استفاده می توان در نمای ساختمان ، کف پوش ، پله ، سرویس های بهداشتی ، کف پوش و … می توان در حد گسترده ای استفاده نمود لازم به ذکر است با توجه به میزان تخلخل تقریبا بالایی که این سنگ دارد از آن می توان به عنوان یک عایق طبیعی استفاه نمود و همچنین به همین دلیل و البته نفوذ پذیری بالایی که دارد به عنوان سنگ نمای ساختمان هایی که در مناطق سرد سیر ساخته می شوند توصیه نمی شود . زیرا در اثر تغییرات آب و هوایی دچار ترک و شکستگی می شود .