سنگ چینی

لایمستون هندی
لایم استون و کاربرد آن در صنایع
1400-04-20
مرمریت رنگی
رنگ های متفاوت مرمریت
1400-04-26

یکی از مهم‌ترین و مورد استفاده ترین سنگ‌هایی که در ساخت و ساز می‌باشد سنگ چینی است و با استفاده از این سنگ‌ها طراحان و سازندگان به نمای خارجی ساختمان و دکوراسیون داخلی زیبایی می‌دهند. بهره برداری و استخراج این سنگ از معادن کشور خودمان است اما بیشتر مردم فکر می‌کنند که سنگ چینی بخاطر نامش از کشور چین وارد ایران می‌شود،. پرطرفدارترین و زیباترین سنگ چینی میتوتن به الیگودرز، ازنا، نیریز، قروه و سایمان اشاره نمود.

این سنگ دارای بلورهای بزرگ است و در دسته‌ای سنگ‌های آهکی با ساختار دگرگون شکل به حساب می‌رود. توده‌ای از سنگ‌های آهکی که زیر فشار و حرارت بسیار بالا هستند باعث می‌شود که آن‌ها شکلی دگرگون و متبلور داشته باشند. با توجه به معدن سنگی که از آن استخراج شده در ترکیب شیمیایی سنگ و میزان دگرگونی آن تفاوت ممکن است وجود داشته باشد. کانی‌هایی که در تشکیل این نوع سنگ نقش دارندعبارت از:

هماتیت، کوارتز، سیمونیت، گرافیت و … از جمله کانی‌هایی هستند که باعث به وجود امدن سنگ کریستالی یا چینی می‌شوند، اما کلیست و ولاستونیت سهم زیادتری از کانی‌های به وجود اوردنده این سنگ را دارند. هرچه میزان کانی کوارتز در میان کانی‌های موجود در این سنگ بیشتر از اندازه باشد، یعنی به همان میزان سختی سنگ بیشتر است.

ویژگیهای سنگ چینی

سنگ چینی از انواع سنگ‌های ماربل و از بافت بلورین میباشد. ضخامت کمی این سنگ دارد و در بخش‌های متفاوت ساختمان استفاده میشود. سنگ کریستال یا چینی مقاومت بسیار بالایی دارد به طوری که حتی اگر ضخامت آن کم شود، می‌تواند مقاومت بالایی داشته باشد و حتی فشار بیشتری را تحمل کند. سنگ‌های چینی که در بازار موجود هستند بیشتر رنگ سفید و شکل بصری بدون رگه‌ دارند.

بافت کریستالی این‌ نمونه سنگ‌ها از بلورهایی با اندازه‌های قابل دیدن تشکیل شده است. این مدل سنگ‌ها به دلیل  بافت کریستالی که دارند خیلی مورد توجه طراحان دکوراسیون داخلی قرار می‌گیرند. در تزئینات ساختمان و زیبایی بخشیدن به مجسمه‌ها و دکوری‌های سنگی از سنگ‌های چینی با بافت کریستالی استفاده میشود. 

انواع سنگ چینی

کشورمان از غنی‌ترین کشورهای جهان در رابطه با استخراج این سنگ است چون معادن سنگ فراوان در ایران وجود دارد.که سهم قابل توجهی از صادرات را دارا است، انواع سنگ چینی:

سنگ اسلب چینی
  •  سنگ چینی نیریز
  •  سنگ چینی ازنا
  •  سنگ چینی الیگودرز
  •  سنگ چینی قروه

سنگ چینی الیگودرز

سنگ کریستالی یا چینی الیگودرز از سنگ‌های بلورین و روشن است که زمینه آن ترکیب  رنگ سفید با خط‌های نامنظم، رنگ طوسی و مشکی است. میزان براق بودن و کیفیت ساب این نوع سنگ به دلیل بلوری بودن آن است که به همین دلایل سنگ کریستالی الیگودرز به یکی از بهترین و زیباترین سنگ‌های سطح جهان است. این سنگ ساختمانی به دلیل جنس براق و درخشانیش برای نمای خارجی ساختمان مناسب است. همچنین قابلیت انعکاس نور را نیز دارند. اغلب  طراحان آپارتمان‌های مدرن پیشنهاد می‌کنند که برای فضاهای کم نور از این نوع سنگ‌ها استفاده شود. برش این دسته از سنگ‌ها به شکل اسلب است و در طرح‌های بوک مچ و فورمچ تولید می‌شوند. به دلیل طراحی‌های زیبا و چشمگیر این مدل سنگ‌ها در طراحی سنگ فرش، دیواره‌های لابی و طراحی‌های سالن‌های مجلل و بزرگ استفاده میشود. 

سنگ چینی ازنا

سنگ‌ ازنا از معادن استان‌ لرستان استخراج و بهره برداری می‌شوند. این سنگ یکی از نمونه های آهکی و با ویژگی دگرگونی سنگ‌های کریستالی است که بافت بلورین ریزی دارد. کربنات کلسیم مهم‌ترین ماده تشکیل دهنده سنگ‌های چینی ازنا و عنصر های تشکیل دهنده  اکسیدهای آهن، پتاسیم، سدیم، منگنز و منیزیم می‌باشند. رنگ خالص این سنگ سفید و درخشان است وبه دلیل داشتن کمی ناخالصی مانند کربن، کلرید، هماتیت و لیمونیت در طیف‌های رنگی خاکستری، مشکی، سبز، صورتی، قرمز و یا کرم دیده می‌شوند. هر چقدر زمینه سنگ شفاف‌تر شود و رگه‌های آن کاهش پیدا کند قیمت ان کمتری میشود.

سنگ اسلب چینی ازنا

سنگ چینی نیریز

سنگ نیریز در طیف رنگ‌های سفید روشن تا رنگ‌های تیره مانند خاکستری است به دلیل ترکیبات مواد و کانی‌هایی که در آن وجود دارد. اگر سنگ‌ به طور کامل سفید و درخشان باشند، یعنی میزان خالص بودن آن خیلی بالا است، اما اگر مقدار قابل توجهی ناخالصی در سنگ باشد، رنگ آن دچار تغییراتی می‌شود و هر چه میزان کربن آن بیشتر شود، سنگ‌ها رنگ کدر و تیره‌تر میشود. معمولاً این سنگ سفید و خالص قیمت بیشتری در مقایسه با سنگ‌های چینی ناخالص در بازار دارد.

سنگ‌های چینی نیریز در دسته بندی سنگ‌های ماربل است، این سنگ‌ها شکل بلوری و زیبایی دارند ودر طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار میگیرند. با اینکه این سنگ ضخامت بسیار نازک دارد ولی مقاومت بالایی برخوردار است.

سنگ چینی نیریز

سنگ چینی قروه

سنگ قروه برای تزئینات نماهای خارجی و داخل ساختمان استفاده میشود. این سنگ‌ها مقاومت بالایی دارند و طراحان و سازندگان به دلیل کاربردهایی که دارد برای تزئین نما این نوع سنگ‌ها را انتخاب میکنند. این مدل سنگ‌ها به دلیل رنگ سفید و خالص آن‌ در فضاهای داخلی منزل استفاده میشود.

سنگ قروه با وجود بافت کریستالی نسبتا بزرگش، با قیمت بسیار مناسبی در بازار است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب محبوبیت این نوع سنگ شده‌است، قیمت مناسب آن در برابر با کارایی و کیفیت عالی آن است. 

برای دریافت قیمت روز و یا محصولات بیشتر، میتوانید تماس بگیرید یا پیج اینستاگرام مارا فالو داشته باشید

کاربرد سنگهای چینی

این سنگ درخشندگی عالی و جلای خاصی دارند. به همین دلیل بیشترین استفاده را برای زیبایی بنا دارد. سنگ‌های چینی به عنوان سنگ‌های کریستالی در بازار معرفی شده‌اند وبه دلیل مقاومت زیاد که دارند طراحان و سازندگان میتوانند از آن‌ها در قسمت‌های مرطوب و خشک استفاده کنند. میزان چسبندگی در سنگ‌های چینی قابل تغییر است و بدون هیچ گونه مشکلی بوسیله دوغاب و سیمان به نمای داخلی ساختمان و یا مکان مورد نظر برای نصب چسبانده می‌شود. البته میزان چسبندگی سنگ‌های چینی در برابر با سنگ تراورتن از میزان متوسطی را دارا است. زیرا سنگ تراورتن در مقایسه با سنگ‌های دیگر چسبندگی بسیار زیادی دارد.

این سنگ به دلیل مواد اولیه و کانی‌های تشکیل دهنده و بافت کریستالی در مقابل نفوذ آب، مقاومت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل، در سرویس‌های بهداشتی از سنگ‌ چینی استفاده می‌کنند.

سنگ اسلب چینی در پروژه‌های ساختمانی و دکوراسیون داخلی

سنگ اسلب چینی به دلیل مقاومت خیلی بالا آب را جذب خود نمی‌کند، در نتیجه برای استفاده در مکان های خشک و نسبتاً مرطوب ساختمان بهترین مورد اسلب سنگ چینی است. میزان چسبندگی و ماندگاری در این سنگ خیلی بالا است و به راحتی بوسیله سیمان و دوغاب بر روی سطح مورد نظر میتوان چسباند.

سنگ‌های چینی معمولاً قیمت مشخص و ثابتی ندارند، قیمت گذاری این سنگ‌ها بر اساس تعرفه تعیین شده معادن استخراج کننده می‌باشند. 

بیشتر بخوانید: سنگ اسلب + قیمت

استفاده از سنگ چینی بعنوان سنگ کف و سنگ نما

این سنگ مورد بسیار خوبی برای استفاده در نمای خارجی، فضاهای داخلی و بیرونی ساختمان و همچنین سنگ کف است. این سنگ از نظر جذب آب و میزان چسبندگی بر سیمان، در بین دو سنگ گرانیت و سنگ تراورتن قرار دارد. در حقیقت سنگ‌های چینی به اندازه سنگ تراورتن دوغاب را جذب نمی‌کنند و بالاتر از سنگ گرانیت چسبندگی دارد. سنگ‌های چینی یکی از رایج‌ترین نمونه سنگی‌هایی است که در قدیم استفاده زیادی برای نمای ساختمان داشته است.

در نمای اصلی تعداد زیادی از ساختمان‌ها و خانه‌های قدیمی‌تر در مناطق گرمسیر کشور سنگ‌ چینی استفاده شده . رنگ شفاف و درخشان این سنگ‌ها سبب می‌شود که گرمای زیادی نمای ساختمان جذب نکنند، بنابراین آب و هوای ساختمان حالت تعادل خود میگیرد و گرم نمی‌شود. در برخی از معادن، این سنگ می‌تواند از نظر کیفیت وارد عرصه رقابت با سنگ‌های گرانیت و تراورتن شود.

معدن سنگ چینی

استان لرستان مهمترین مرکز معدن سنگ چینی است. سنگ‌های این منطقه اکثرا از نمونه های کریستالی هستند و مزایت ها و ویژگی‌های بسیاری دارند. از مهم‌ترین مزیت‌های سنگ‌های کریستالی استحکام و ساب پذیری بالای آن‌ها است. سنگ‌های چینی دارای رنگ‌های شفاف و روشن هستند و تقریبا رگه‌های تیره‌ای ندارند، البته در مدل‌های بی کیفیت سنگ‌های چینی خطوط مشکی و خاکستری این رگه‌های تیره را روی زمینه سنگ نمایش می دهد ویژگی های سنگ چینی به معدن سنگ چینی ومنطقه استخراج ان ممکن است متفاوت باشد. سنگ‌های چینی معادن استان لرستان با وجود کیفیت بسیار بالا با قیمت مناسبی روانه بازار می‌شوند. به دلیل این که کشور ما معادن سنگ زیادی دارد، می‌توان برای ساخت و ساز و ایجاد تغییرات به جای صرف هزینه برای استفاده از مصالح و متریال مانند آسفالت و موزاییک و ضایعات سنگی، از اسلب سنگ‌ چینی استفاده شود ( وقتی از معدن سنگ چینی، سنگ را به شکل کوپ استخراج میکنند و به کارخانه میفرستند، در مرحله فرآوری کوپ برش داده شده و بدون سایز بندی به شکل اسلب به بازار فرستاده می‌شود ) . اکنون سنگ‌های چینی بالاترین استفاده را در سنگ فرش‌ها و دیوارهای فضای داخلی و خارجی دارند. این سنگ‌ها مقاومت بالایی دارند به همین دلیل طول عمر طولانی‌تری نیز دارند.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی انواع سنگهای چینی

آنالیزمیزان مطلوبتخلخلجذب آبوزن مخصوصمقاومت فشاریمقاومت سایشیرنگ
 الیگودرزMIN MAXPetty 10.15 0.72.5 2.7500 14003 6سفید و مشکی
 ازناازنا0.290.222.7910003سبز، سفید، مشکی
 نیریزMAX MIN1 Petty0.7 0.152.7 2.51400 5006 3سفید و مشکی
 قروهقروه0.440.082.715423سفید و مشکی
 سایمانسایمان0.740.262.6935910.3سفید و مشکی